Wyniki badania AMACING
W aktualnych Wytycznych ESUR 10.0 wprowadzono ważną aktualizację dot. nawodnienia dotyczącą zapobiegania ostremu pokontrastowemu uszkodzeniu nerek (PC-AKI),1 mającą ogromny wpływ na przepływ pracy w ośrodkach i powiązane z nim koszty.
» więcejAutomatyczna dokumentacja w badaniach TK I RM dla wstrzykiwaczy Medrad Stellant I Medrad MRXPerion
Zapraszamy do zapoznania się z informacją na temat modułu automatycznej dokumentacji dostępnym dla wstrzykiwaczy Medrad Stellant i Medrad MRXperion.
» więcej
Wspomaganie decyzji klinicznych w celu zapewnienia lepszej opieki
Dostarczanie wytycznych dla radiologów w miejscu opieki nad pacjentem ma mierzalny pływ na przestrzeganie zgodności z regulacjami i opiekę nad pacjentem.
» więcejWytyczne dotyczące skierowań na badania obrazowe – Europa uczy się od USA
Europejskie Towarzystwo Radiologiczne (ESR) dokonało „europeizacji” kryteriów stosowności Amerykańskiego Towarzystwa Radiologicznego (ACR) i obecnie oferuje je w postaci „ESR iGuide”.
» więcejWzór układu naczyniowego w RM pozwala przewidzieć przeżycie pacjentów z glejakiem
W przypadku nowo rozpoznanego glejaka, jego rysunek makronaczyniowy w rezonansie magnetycznym (RM), uwidoczniony w RM ze wzmocnieniem kontrastowym, pomaga przewidzieć przeżycie. Jest on również pomocny w przeprowadzeniu stratyfikacji pacjentów wysokiego ryzyka, kwalifikujących się do zastosowania leczenia innego niż standardowe.
» więcejMR w chorobie niedokrwiennej serca
Zapraszamy do zapoznania się z nowym materiałem dla specjalistów, dotyczącym zastosowania metody rezonansu magnetycznego w chorobie niedokrwiennej serca. Materiał znajdziecie Państwo pod następującym linkiem link
» więcejRacjonalne określanie dawek
Automatyczne oprogramowanie do śledzenia promieniowania zapewni bardziej praktyczne krajowe referencyjne poziomy diagnostyczne dla obrazowania TK.
» więcejRadiolodzy stają się kluczowymi specjalistami ds. danych w medycynie
Przyszłość radiologii będzie wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie: Główne zadanie radiologów zmieni się z interpretacji obrazu w specjalistyczne przetwarzanie danych klinicznych. Samouczące się algorytmy komputerowe poprawią przepływ pracy i dokładność interpretacji; konieczne będzie zarządzanie dużymi zbiorami danych.
» więcejSztuczna inteligencja pomoże radiologom
Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali algorytm uczenia maszynowego, który jest w stanie zidentyfikować nawet 14 chorób na podstawie badania rentgenowskiego klatki piersiowej; algorytm ten rozpoznaje zapalenie płuc skuteczniej niż radiolodzy. Jednak Amerykańskie Kolegium Radiologiczne nie przewiduje, aby sztuczna inteligencja zabrała pracę radiologom.
» więcejTK o niskiej dawce w podejrzeniu zapalenia wyrostka robaczkowego
Metaanaliza 154 badań ujawniła, że obrazowanie metodą tomografii komputerowej (TK) o niskiej dawce wykazuje wysoką specyficzność i czułość diagnostyczną w podejrzeniu zapalenia wyrostka robaczkowego. TK o niskiej dawce wiąże się z mniejszym narażeniem na promieniowanie i może służyć za alternatywne badanie obrazowe pierwszego wyboru.
» więcejZmiany w mózgu u osób z depresją i zaburzeniami lękowymi
Wyniki badań RM wskazują na obecność zmian strukturalnych w mózgu u osób z depresją i fobią społeczną: U osób z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi (MDD) oraz fobią społeczną (SAD) występują zmiany w istocie szarej.
» więcejUłatwienia zawiodły
Wprowadzenie skali interpretacyjnej do radiograficznej oceny martwiczego zapalenia jelit prowadzi do osiągnięcia jedynie miernej lub dostatecznej rzetelności diagnostycznej.
Martwicze zapalenie jelit (ang. necrotizing enterocolitis, NEC) jest ciężką chorobą zapalną przewodu pokarmowego oraz jedną z najczęstszych przyczyn ostrego brzucha u noworodków i niemowląt.
Automatycznie znaczy dokładnie
Badanie laboratoryjne dowodzi, że automatyczne podanie kontrastu podczas badania MRI jest bardziej miarodajne od ręcznego wstrzyknięcia środka kontrastowego.
Aby dostarczyć standaryzowanych obrazów MRI wysokiej jakości, wstrzyknięcia kontrastu powinny być spójne i powtarzalne. Równie ważnym czynnikiem jest zachowanie krótkiego odstępu czasowego pomiędzy wstrzyknięciem kontrastu a podaniem » więcej
Lepsze rezultaty TAP-MRI z zastosowaniem DWIBS
Czułość detekcji przerzutów pozawątrobowych raka jelita grubego została zwiększona dzięki dodaniu obrazowania dyfuzyjnego z supresją sygnału tła (DWIBS) do standardowego protokołu obrazowania klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy metodą
» więcejMinimalna dawka gadobutrolu w diagnostyce stenozy
Zastosowanie niskich dawek gadobutrolu w diagnostyce zwężenia zastawki aorty metodą angiografii rezonansu magnetycznego ze wzmocnieniem kontrastowym (CE-MRA) pozwala na uzyskanie podobnych, a nawet lepszych obrazów w porównaniu ze standardową dawką.
» więcejWskaźniki powikłań podczas biopsji płuc wykonanej pod kontrolą TK
Naukowcy z Uniwersytetu w Groningen przeprowadzili metaanalizę wskaźników powikłań po przezklatkowej biopsji płuc wykonanej pod kontrolą TK oraz czynników ryzyka. Zauważyli, że akceptowalny ogólny wskaźnik powikłań był podwyższony w przypadku biopsji gruboigłowej w porównaniu do biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC).
» więcejAngiografia TK wykrywa wczesne zapalanie wieńcowe
Nowa metoda bazująca na badaniu TK pomaga w wykrywaniu blaszek miażdżycowych, które mogą się oderwać.
» więcej132-tonowy magnes - centralny element najsilniejszego urządzenia do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego na świecie
W czerwcu 2017 r. w największym systemie do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (RM) na świecie, znajdującym się w NeuroSpin Research Centre w ośrodku Paris-Saclay we Francji, zainstalowano 132-tonowy magnes.
» więcejAktualne informacje dotyczące gadolinowych środków kontrastowych
Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (ang. Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) Europejskiej Agencji Leków (ang. European Medicines Agency, EMA) zakończył przegląd naukowych doniesień dotyczących gadolinowych środków kontrastowych wydając opinię w tej sprawie.
» więcejGBCA przenikają do PMR
Liniowe i makrocykliczne środki kontrastowe oparte na gadolinie (GBCA) mogą przenikać przez barierę krew ‑ płyn mózgowo‑rdzeniowy i ulegać dystrybucji w płynie mózgowo‑rdzeniowym (PMR).
» więcejObrazowanie molekularne z użyciem leku w nowotworach mózgu u dzieci
Połączenie obrazowania immunologicznego PET z użyciem 89Zr‑bewacyzumabu oraz badania RM z kontrastem gadolinowym pomaga przewidzieć dostępność leku w lokalizacji docelowej oraz jego zdolność dotarcia do miejsca rozsianego nieoperacyjnego glejaka pnia mózgu u dzieci. Jest to wynik pierwszego w historii badania oceniającego obrazowanie molekularne z użyciem leku u dzieci.
» więcejNiska dawka dla dzieci na oddziale ratunkowym
Pojedyncze zdjęcie jamy brzusznej w pozycji leżącej, w projekcji przednio-tylnej jest wystarczające w ramach wstępnego rozpoznania radiograficznego u dzieci z bólem brzucha.
» więcejRosnący popyt na obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) w nagłych przypadkach pediatrycznych
Badacze z ośrodka Montefiore Medical Center w Bronksie, w Nowym Jorku, między rokiem 2011 a 2015 zauważyli wyraźny wzrost zastosowania badań MRI w nagłych przypadkach pediatrycznych, co może się wiązać z zapotrzebowaniem na większą liczbę specjalistów obrazowania metodą rezonansu magnetycznego.
» więcejNajnowsze informacje w sprawie zaleceń Komitetu ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC)
Europejskiej Agencji Leków (EMA) dotyczące gadolinowych środków kontrastowych (marzec 2017).
» więcejHot–news: Wirtualna pomoc dla radiologów
Pracownicy naukowi Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) przedstawili adaptacyjnego asystenta wirtualnego posiadającego kilka umiejętności w zakresie dziedziny radiologii. Wykorzystywana jest przy tym technologia głębokiego uczenia (ang. deep learning) stosowana w samochodach automatycznych.
» więcejWARSZTATY DIAGNOSTYCZNE BAYER
Rezonans Magnetyczny w Neuroradiologii
Wrocław, 21.04-22.04.2017 r
Świecący mózg
Nowa technologia wizualizacji jest połączeniem obrazowania anatomicznego i funkcjonalnego metodą rezonansu magnetycznego. Według niemieckiego instytutu Fraunhofer MEVIS z Bremy umożliwia ona szybką i intuicyjną identyfikację powiązań między obszarami mózgu i ich funkcjami. Badacze przedstawiają obszary mózgu aktywowane podczas słuchania muzyki lub patrzenia na budynek.
» więcejZłoty medal EUSOBI dla radiologa z Niemiec
Podczas spotkania EUSOBI 2016 profesor Sylvia Heiwang-Koebrunner z Monachium została ogłoszona zwyciężczynią tegorocznego złotego medalu EUSOBI.
» więcejSzybsze obrazowanie fMRI choroby Alzheimera
Badacze z University Hospitals Case Medical Center w Cleveland w stanie Ohio w USA rozpoczynają nowe badanie kliniczne funkcjonalnego obrazowania metodą badania magnetycznego (fMRI) w czasie rzeczywistym u osób z chorobą Alzheimera. Celem zespołu jest opracowanie znacznie szybszej, dokładniejszej i skuteczniejszej metody obrazowania fMRI w czasie rzeczywistym.
» więcejUzupełnienie rezonansu magnetycznego o obrazowanie PET poprawia diagnostykę raka prostaty
Dodatkowe zastosowanie 18F-choliny jako szczególnego radioznacznika i jego wykrywanie za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) ulepsza identyfikację złośliwych zmian prostaty.
» więcejPięć przykazań informowania o ryzyku związanym z promieniowaniem
Metody obrazowania radiologicznego, takie jak tomografia komputerowa, mogą powodować ekspozycję na promieniowanie na poziomie niskim do umiarkowanego. Ludzie postrzegają ryzyko promieniowania jako znacznie wyższe niż jest ono w rzeczywistości. Źródłem tego niezrozumienia są sprzeczne informacje.
» więcej